Kam sa posúva technológia?

Nezaradené

Dnešná doba je skvelá. Ponúka nám nespočetné množstvo možností hlavne, čo sa týka technológií. Všetko napreduje a my ani nestíhame sledovať aké nové modely počítačov a mobilných telefónov každý mesiac vychádzajú na trh.

V minulosti sme svoj mobilný telefón využívali iba na rýchle vybavenie hovoru alebo prípadne na smsky. V priebehu dňa sme mali telefón v ruke iba niekoľko minút. Dnes máme doslova každú voľnú minútu či už v práci, na zastávke, v obchode svoj mobilný telefón neustále v ruke. Česť výnimkám.

Nie je to tak dávno, keď neexistovali optické pripojenia, bluetooth ani WiFi. Sieťové prvky umožňovali pripojenie na internet pomocou kábla. Kto vie, čo prinesie budúcnosť? Možno nám pri výmene kolesa na aute  bude stačiť klasický zdvihák na auto a možno k nám priletí zdvihák pomocou aplikácie cez dron a navolením správneho režimu nám robotický zdvihák koleso vymení bez toho, aby sme sa zašpinili. Asi veľká fantázia, ale vedci v NASA denne pracujú nad vynálezmi, o ktorých sa nám ani nesnívalo.

Vedeli ste napríklad, čo sú to optické počítače? Alebo inak nazývané fotónové počítače? Použitie fotónov by malo umožniť vyššie prenosové rýchlosti, než použitie elektrónov v klasických počítačoch.

V dnešnej pokrokovej ére je váš smartfón miliónkrát rýchlejší ako počítače, ktoré NASA použila pri pristátí prvého človeka na Mesiaci v roku 1969. Áno, váš mobilný telefón už výkonom preskočil aj tie super počítače z 90. rokov.

Počítače budúcnosti budú môcť používať kryštály a metamateriály na riadenie svetla. Optické počítače využívajú ľahké častice nazývané fotóny.

Fotón je hmota, ktorá existuje iba vo vákuu. Samotný fotón nemá elektrický náboj, ale kvôli jeho stabilite môže urýchliť elektrický náboj. To je fotón. Jednou z jeho výhod je rýchlosť distribúcie prenosu. Je veľmi vysoká a je porovnateľná s rýchlosťou svetla.

To na čom dnes v laboratóriách vedci pracujú, bude mať za následok vývoj super rýchlych, super miniaturizovaných, super ľahkých a lacných optických výpočtových a optických komunikačných zariadení a systémov.

Podporujete dnešnú dobu a tešíte sa novým technológiám alebo  je to pre vás náročné a boli by ste radi, keby doba trochu spomalila?