Zariadenie do chaty – radšej nové či staré?

Nezaradené

Vžite sa do tejto situácie. Splnili ste si svoj sen a konečne ste si kúpili alebo postavili vytúženú chatu či chalupu. V tom prípade budete riešiť aj otázku, čím si ju zariadiť. Použiť staré a použité veci alebo dať prednosť úplne novému zariadeniu? Táto dilema je pochopiteľná, veď aj na chate sa chceme cítiť čo najlepšie, no zároveň musíme myslieť na svoj rozpočet. Pokúsme sa teraz odpovedať, ktorá z týchto alternatív je výhodnejšia.

 

Keď uprednostňujeme nové

Je ich určite menej, ale predsa existujú ľudia, ktorí sa držia hesla „nová chata – nové zariadenie“. Pre nich je chata druhým domov a nehodlajú sa vzdať svojich nárokov na pohodlie. Neváhajú pritom minúť ani kopec peňazí. Ak si to môžete dovoliť, prosím, je to len na vás. Pre väčšinu je však takéto riešenie zbytočným plytvaním. Lenže pozor! Na určitých veciach by sme rozhodne šetriť nemali. Hovoríme predovšetkým o vybavení, ktoré sa týka bezpečnosti. Vstupná brána, vchodové dvere, alarm a podobne, to všetko by malo byť nové. Majme na pamäti, že chatárske oblasti čelia častým vlámaniam a vykrádaniu.

Keď uprednostňujeme staršie

Oveľa častejšie sa stretávame s opačným extrémom, keď si ľudia zariaďujú chaty výhradne staršími vecami. Na ich chalupách a chatách zvyčajne končí už použité zariadenie z bytov a domov. Ide hlavne o starší nábytok – od skríň cez postele či  konferenčné stoly až po kuchynské linky. Môžeme len oceniť, že takéto veci nájdu svoje nové použitie, najmä ak sú funkčné. Ibaže nie všetko staré je úplne vhodné. Spomeňme napríklad také ponorné čerpadlá do studní. Keď sa vám na chate pokazí starší televízor, nič sa nestane. Horšie je, ak sa vám pokazí opotrebované čerpadlo, ktoré potrebujete oveľa viac. To isté platí aj o kosačkách, pílkach, záhradnom náradí a podobne.

Pravda je uprostred?

Ako sme uviedli vyššie, ani jedno z krajných riešení nie je ideálne. Najlepšie bude zvoliť si niečo medzi oboma extrémami. Podľa nás by malo prevažovať skôr staršie zariadenie. Šetríme tým nielen peniaze, ale aj prírodu. Z nových vecí odporúčame kupovať bezpečnostné zariadenia a praktické náradie, ktoré na chatách a chalupách používame najčastejšie. A ešte jedna rada na záver. S množstvom vecí to radšej  nepreháňajme. Zapratať chatu hromadou zbytočností len uberie zo vzácneho priestoru a celkového komfortu.