Programy na úpravu fotiek 2: Zoner

Nezaradené

Ak ste zatiaľ medzi bezplatnými programami na úpravu fotiek nenašli taký, s ktorým by ste boli 100% spokojní, možno je čas porozhliadnuť sa ďalej. A ďaleko to ani nemusí byť . Priamo v Česku vzniká program, ktorý je veľmi komplexný a uspokojí aj pokročilejších fotografov, ktorý fotia objekty od realizácie interiérov cez kaviarenské kreslá až po športové kočíky.

Obľúbený softvér splnil v poslednom roku podstatných zmien a tak nie je na škodu si pripomenúť, čo všetko tento program aktuálne ponúka a za koľko si ho môžete zaobstarať. Zoner Photo Studio X prinieslo prácu s vrstvami, možnosť objednávať fyzické produkty z vlastných fotiek a tiež predplatené licencie. Od tej doby sa program dočkal už piatich veľkých aktualizácií, vďaka ktorým sa ďalej posúva vyššie v kategórii poloprofesionálnych editorov fotografií. Čo je teda nové?

Zdieľanie jedným klikom aj na Instagram

Usaďte sa do kaviarenského kresla a spoločne si tento zaujímavý program predstavíme. Užívateľské prostredie Zoner Photo Studia X je rozdelené do štyroch modulov. V rámci modulu Správca importujete svoje fotky z fotoaparátu a môžete ich roztriediť do zložiek, hromadne premenovať, pridať k nim kľúčové slová, popisky, GPS súradnice alebo ich označiť značkami či hviezdičkami pre lepší prehľad. Či už máte v archíve sto alebo sto tisíc fotiek, vďaka mnohým možnostiam bude organizácia jednoduchá. S letnou aktualizáciou 2019 sa navyše výrazne zjednodušila práca s viacerými súbormi naraz. A tak je to jednoduchšie ako tlačiť športový kočík.

V Správcovi môžete využiť aj hromadný filter pre rýchlu úpravu trebars aj stovky fotiek naraz. Zdieľanie na sociálne siete, e-mail alebo galériu Zonerama je otázkou jedného kľúču. Nová voľba Naplánovať cez Pixbuf umožňuje publikovať fotky mimo iného aj na Instagram alebo naplánovať príspevky na určitý čas a potom ich analyzovať. Môžete sa tak pochváliť známym fotkami svojej realizácie interiéru bytu.

Lokálne filtre a lepšia viditeľnosť

V module Vyvolať nájdete širokú škálu základných i pokročilých úprav a to aj pre fotografie vo formáte RAW. Automatické vylepšenie na jeden klik alebo rýchla oprava farieb sú dobrým štartovacím bodom úprav. Pokračovať môžete cez opravu expozície, odstránenie oparu, dodanie zreteľnosti, úpravu pomocou kriviek až po lokálne úpravy pomocou filtrov alebo retušovacieho či vyhladzovacieho štetca. Všetky retuše v module Vyvolať sú navyše nedeštruktívne a tak až do uloženia nijako neovplyvnia originálnu fotku. Spomínané funkcie Transparentnosť novo dodáva vnútorný kontrast bez významného zásahu do histogramu fotky.