Už od pradávna sa človek prejavoval umelecky a tvorivo. Potreba nejakým spôsobom reflektovať svoje prežívanie je nám asi vrodená. Prvé zmienky o umení máme už z obdobia praveku. Už praľudia mali potrebu zaznamenávať, čo sa okolo nich deje, aké sú ich túžby, predstavy, strachy či priania a hlavne dostať ich z hlavy do reality. Prvé umelecké diela, nástenné maľby preto nájdeme v jaskyniach. V niektorých jaskyniach sú zachované dodnes. Máme tak skvelú možnosť nazrieť do prežívania pračloveka.
Keď cestujeme v čase zas trochu bližšie k prítomnosti do umeleckého obdobia zvaného realizmus objavíme umenie, ktoré bolo najuznávanejšie vtedy, ak verne zobrazovalo realitu. Portréty, zátišia, maľby krajín, prírody, dedín, zámkov, hradov. Čím reálnejšie zobrazené, tým lepšie. Čím viac ako „fotka“, tým hodnotnejšie. Samozrejme jemné prikrášlenia v zmysle dnešnej retuše boli určite vítané.
Umenie dnešného moderného sveta je zas mixom všetkého. Akosi odráža multi – kulti našej doby. Bez zmyslu, hodnôt, len absolútna sloboda, bez pravidiel. Čo môže byť určite veľmi podnetné, fantázii neklásť žiadne medze, človek však musí mať asi akýsi zdravý úsudok, aby posúdil, že čmáranica podobná kresbe dvojročného dieťaťa asi nepatrí na výstavu. Asi práve pre kontroverznosť a provokatívnosť najlepší umelci abstraktného umenia niekedy siahnu aj po štýle čmáranice a čuduj sa svete sú z toho tie nie len peňažne najviac ocenené maľby ale kritici umenia nevedie prestať hľadať zmysel obrazu a hodiny diskutujú nad jeho hĺbkou. Žiaľ, veľakrát sú to len prázdne reči, pretože aj tomu najviac oceňovanému umeniu môže chýbať akýkoľvek zmysel… Samozrejme niekedy sú aj abstraktné obrazy zaujímavé a dych berúce, majú zvláštnu atmosféru alebo z nich sála akýsi pocit, či už harmónia, krása, láska alebo strach či nepokoj. Ich názvy sú rovnako , úprimne povedané -divné, umelecky povedané – abstraktné. Taký pravý obraz abstraktného umenia môže mať názov napríklad nábytok na mieru alebo vývoj software. Chceli by ste ho do obývačky?